Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Batık Tırnak (Tırnak Batması) Uygulamalarımız

Son Güncelleme: 30 Nisan 2021

Batık tırnak çözülebilir bir ayak sorunudur.

TIRNAK BATMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

● En sık görülen belirti AĞRIdır. Tırnağın birden fazla tarafında olabilir ve dokunmakla artar.

● Tırnak yatağında HASSASİYET

● Tırnak etrafında KIZARIKLIK

● Tırnak çevresinde ŞİŞME

● Tırnak çevresindeki dokuda ISI ARTIŞI ve AKINTI

Aşağıdaki durumlarda MUTLAKA PODOLOG VEYA DOKTORA başvurun:

● Parmakta CİDDİ AĞRI ve RAHATSIZLIK

● Tırnak yatağında İRİN veya YAYILAN KIZARIKLIK

● Ayaklara kan akışının ZAYIF olmasına neden olan ŞEKER HASTALIĞI, ATEROSKLEROZ gibi sağlık sorunları

Batık ayak tırnaklarının oluşmasını engellemenin kesin bir yolu olmamasına rağmen, günlük yaşamımızın konforunu etkileyen ve hareketimizi kısıtlayan bu ayak durumunun ilerleme şansınızı azaltmak için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

İşte size bu konuda yardımcı olabilecek ve uygulaması kolay, önlem niteliğinde ipuçları:

  • Düzgün oturan ayakkabılar giyin. Topuklu ve ayak parmaklarını sıkıştırabilecek ayakkabıları sık giymekten kaçının.
  • Özellikle evdeyken, mümkün olduğunca ayakkabı ve çorap olmadan yalınayak yürüyün.
  • Ayak tırnaklarınızı çok kısa veya eğri olmayacak, düz bir şekilde kesin.
  • Podologlar tırnak etlerinin ve çevresindeki tırnak derisinin kesilmemesi gerektiğini söylüyorlar.
  • Ayaklarınızı temiz, kuru ve iyice nemli tutun.
  • Erken teşhis için ayak ve ayak parmağı sıkıntılarınızda geç olmadan bir podologu ziyaret edin.

Batık tırnak

Batık Tırnak Tedavisi Podoteknik Tel Uygulaması Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

Siz de bu önlemleri günlük hayatınızda basit bir şekilde uygulayarak batık tırnağa karşı önleminizi alabilirsiniz.

Ayakta oluşan tırnak batması genellikle ayak baş parmağında meydana gelen bir rahatsızlık olmak ile birlikte diğer tırnaklarda da olabilir.Batık tırnak,kişiye  ağrı veren sancılı bir problemdir. Ayak tırnak batması yanlış ayakkabı kullanımı ya da kalıtımsal olarak meydana gelirken, tırnağın derin kesilmesi de tırnak batması probleminin oluşmasında etkilidir. Tırnak batığı,tırnağın yatak içinde derinleşerek büyümesi,deri altına girmesi şeklinde meydana gelir. 

Tırnak batması iltihabı, uygun Uygulama ile giderilebilir. Tırnak batması iltihabını kurutmak için öncelikle bir podologa görünmelidir. Tırnak batması başlangıcında destek alınmalı. Tırnak batması için antibiyotikli krem bir Uygulama yöntemi değildir, sadece iltihaplanmayı engeller ama sorun devam eder. Tırnak batması ameliyatı olmanıza gerek kalmadan ağrısız bir çözüm podoteknik teldir. Tırnak batması hangi doktor diye arıyorsanız çözüm podologdur. Batık tırnak tedavisi ücreti için öncelikle merkezimize ücretsiz muayene olabilirsiniz. Durumunuza göre size en uygun çözüm tavsiye edilir, önerilir, sorunlu batık tırnak için en ideal yöntem tel takılmasıdır.

Batır Tırnak Nasıl Tedavi Edilir?

Batık Tırnakta Tel Uygulaması

Batık tırnağa sahip bir kişinin, tırnak kesimi ve tırnağa vereceği şekil önemlidir. Batan kısmın tamamının kesilerek çıkartılması önemlidir. Eğer en yan ucunda çatal kalırsa ve bu parça çıkarılmazsa ağrı ortadan kalkmaz ve parmak ucunda enfeksiyona neden olabilir. Kesilip çıkartılan tırnak kenarın altına muhakkak düzenli olarak tampon yerleştirilmesi tırnağın tekrar batmadan uzamasına yardımcı olabilir. Tırnak batmasında probleminin kronik hale gelmesi Uygulama sürecini etkiler.

Tırnak oluşumu, ayak parmaklarındaki deri altında bulunan germinal matriks olarak adlandırılan bölümde meydana gelir. Tırnak oluşumu başladıktan sonra tırnak yatağı olarak tabir edilen parmağın üst kısmından ileriye doğru büyür. Bazı durumlarda tırnağın uç kısımları yan taraftan deriye batar ve iltihaplanma ile ağrıya neden olur. Bazı durumlarda ise sadece köşelerden değil tırnak batağının tamamına batarak batık oluşur. Her iki tırnak batığı oluşumunda da en belirgin özellik parmaklarda ağrı ve şişmedir. Tırnak batığının derecesine göre kanama ya da enfeksiyon nedeniyle iltihaplanma meydana gelir. İleri derece tırnak batmalarında ayakkabı giymek ve yürümek hasta için çok zor bir hal alır. Batık tırnak tedavisi uygulanmadığı durumlarda, iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Özellikle diyabetik hastalarda bu tür iltihaplanmalar parmağın hatta geç Uygulama ile birlikte ayağın kaybedilmesi sebebi olabilir.

Batık tırnakBatık tırnakBatık tırnak

Ayak tırnak batması, tırnak batması Uygulama yöntemleri uygulanarak iyileştirilebilen Uygulama yöntemidir. Temel olarak bakıldığında tırnak batığı  enfeksiyon ve iltihaplanmadan meydana gelen bir problemdir. Bu nedenle batık tırnak tedavisi bazı teknik yöntemlerle ya da ilerleme derecesine göre tırnak batması ameliyatı ile Uygulama edilebilen bir problemdir.

Ayak tırnak batması, tırnak batması Uygulama yöntemleri uygulanarak iyileştirilebilen bir problemdir. Temel olarak bakıldığında tırnak batığı,doğuştan gelen tırnak özellikleri,tırnağın yanlış kesilmesine dönük uygulamalar ile tırnağa çok baskı veren ayakkabı kullanımı ile enfeksiyon ve iltihaplanmaya da neden olacak bir problemdir. Bu nedenle batık tırnak tedavisi kronikleşmeden Uygulama edilmesi gereken bir problemdir.Tırnak batığını giderecek ve ağrıyı ortadan kaldıracak bazı teknik yöntemlerle Uygulama edilebilen bir problemdir.

Ayak Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batığı oluşumun temel nedeni sıkan ve rahatsız ayakkabılardır. Ayağı rahatsız eden, ayak ve tırnak şeklini bozan sıkı, topuklu, sivri uçlu ayakkabılar tırnak batığı oluşumu etkileyen önemli bir faktördür. Bunun için ayak tırnağını sıkıştırmayacak ön tarafı rahat ayakkabılar giyilmesi önerilir.

Yanlış tırnak kesilmesi, kesimin tırnağın köklerine fazla inerek yapılması da tırnak batığını meydana getiren diğer önemli faktördür. Daha ayrıntılı belirtmek gerekirse; tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi, aynı şekilde tırnağın deri altına doğru büyümesine neden olur. Bu sebeple tırnak batığı oluşmaması için ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz şekilde kesilmesi gerekir.

Pedikür de yine tırnak batığı oluşumuna neden olan uygulamalar arasında yer alır. Yanlış yöntemlerle ve steril olmayan yerlerde uygulanan pedikür işlemleri de tırnağın enfeksiyon kapmasına ve sonrasında batık yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle pedikür yaptırmadan önce mutlaka pedikür yapılacak yerin ve kullanılacak aletlerin steril olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bazı durumlarda ayakta oluşan yaralanmalar da tırnak batığı oluşumuna neden olurlar. Tırnağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batması görülebilir. Bu nedenle futbol oynayanlar,koşucular,basketbol oynayanlarda  tırnak batması problemiyle sık sık karşılaşırlar.

Tırnak batığı oluşumu genetik olarak da meydana gelebilir. Eğer ailede tırnak batığı problemi yaşayan bir kişi varsa, kişinin kendisinde de tırnak batması problemi meydana gelebilir.

Bütün bunların dışında ayak tırnak batması, ayakta oluşmuş enfeksiyon sebebiyle de oluşabilir. Tırnak batmasını meydana getirebilecek enfeksiyon durumlarına tırnak mantarı örnek verilebilir. Tırnak mantarı, tırnak yapısının kalınlaşmasına ve tırnağın yüksekliğininde eşlik ettiği daralmaya neden olur. Bu durumda batık tırnak oluşumu tetikler.

Batık tırnak nedenlerini sıralayacak olursak

1- Hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları

2- iyi uymayan dar ve sivri burun ayakkabılar

3- Devamlı darbelere maruz kalma

4- Hamilelik ve Doğum sonrası dönem

5- Şişmanlık

6- Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu

Çocuklarda da tırnak batması sorunu meydana gelebilir. Çocuklarda meydana gelen batık tırnak problemi, çocuğun doğumdan itibaren tırnağın doğru büyümesini sağlayan tırnak yatağından kaynaklanan bir problem olarak gelişim gösterir. Çocukluk çağında oluşan tırnak batması, yetişkinlerde meydana gelen tırnak batmasından farklı olarak, doğumu takip eden ilk tırnak büyümesi ile ortaya çıkar ve doğru Uygulama uygulanmaz ise çocuğun tüm yaşamına etki eder.

Batık Tırnak Problemi Nasıl Önlenir?

Batık tırnak problemi meydana gelmeden önce önlenebilen bir problemdir. Bu durumu önlemenin en önemli yolu ayak tırnaklarını düz kesmek, çok kısa kesmemek ve iyice törpüleyerek tırnak kenarlarındaki sivrilik ve sertliği ortadan kaldırmaktır. Tırnak batması oluşumu önleyen önemli bir başka unsur da giyilen ayakkabının özelliğidir. Özellikle spor yapan kişilerde sıklıkla görülen tırnak batması problemi, sıkan ya da sert tabanlı spor ayakkabıları nedeniyle meydana gelir. Tırnağın zarar görmesine ve içe doğru kıvrılarak deriye batmasına neden olan bu tip ayakkabılar değiştirilerek tırnak batması problemleri büyük ölçüde önlenebilir. Bu nedenle mutlaka ayağa uyan spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Giyilen ayakkabılar yapı itibariyle ayakları terletmemeli ve parmak uçlarında kuruma ya da kabuklanma oluşmasına elverişli olmamalıdır. Meydana gelecek her iki durumda da ayakta mantar oluşumu başlar ve tırnakta şekil bozukluğu meydana gelir. Şekli bozulan ve kalınlaşan mantar bir süre sonra tırnak batmasına neden olur. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak kesilmelidirler.

Tırnak Batık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalınlaşmış tırnak tedavisi, tırnak batması Uygulama yöntemleri ile çözülebilen bir problemdir. Batık tedavisi ya da ayak batık tedavisi olarak adlandırılan bu tedaviler, batık tırnak tedavisi yapan hastaneler, tırnak batması Uygulama merkezleri ya da kliniklerde kolaylıkla Uygulama edilir. Ayak tırnak batık tedavisi mutlaka hijyenik ve steril ortamlarda yapılmalıdır.

Tırnak batması nasıl Uygulama edilir sorusu sorulduğunda, her kişiye ve batığın derecesine göre uzmanlarca farklı Uygulama uygulanacağı cevabı verilebilir. Uygulanan batık tırnak tedavisi yöntemi tırnak problemine ,enfeksiyon varlığı ile eşlik eden ağrı şikayetine göre batık tırnak Uygulama yöntemi değişmektedir.

Ayak batık tedavisi mutlaka uzman kişiler tarafından ve steril ortamlarda yapılmalıdır. Aksi durumlarda enfeksiyon riski artar. Ankara batık tırnak tedavisi,Derya Çoban Ayak Sağlığı’nda steril ve hijyenik koşullarda ayak tırnak batması tedavisi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Tırnağa yapılacak bir müdahale ile tırnak batması problemi ortadan kalkar ve tırnak dokusu kendini yenilemeye başlar.

Yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan uygulamalar nedeni ile kişiler, Batık Tırnak problemini sürekli yaşamaktadır. Yeni gelişen teknikler sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde Uygulama edilebilmektedir.

Tırnak batığı tedavisinde en kalıcı yöntem, yurtdışında uzun zamandır uygulanan ve Türkiye'nin tek ulusal Patentli ürünü olan Podoteknik teldir. Uygulaması ilk olarak DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI’nda gerçekleştirilen Podoteknik telin Patenti şirketimize aittir. Batık tırnak ve tırnak şekillerini düzeltmede birden fazla teknik modelle ve yöntemle tırnak şekli düzeltme sistemlerini uygulamaktayız.

Batık tırnak Batık tırnak Batık tırnak

Whatsapp