Derya Çoban Ayak Sağlığı - Tırnak Mantarı Uygulamaları

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Tırnak Mantarı Uygulamaları

Tırnak mantarı; Tırnakta kalınlaşmaya, tırnağın yüzeyinde değişikliklere, renginde ve şeklinde bozulmalara ve zaman zaman kötü kokuya neden olan bir tırnak hastalığıdır. En sık karşılaşılan yüzeysel mantar türleridir. Deri, tırnak ve saçlarda olabilir. Mantar tanısı Dermatoloji Doktorları tarafından konur. Tanının konması için gözle muayenesi ile birlikte çeşitli laboratuvar yöntemleri de kullanabilir. Bunlar: KOH, WOOD IŞIĞI, KÜLTÜR gibi yöntemlerdir.

TİNEA PEDİS (AYAK DERİ MANTARI)

Temiz olmayan ya da birçok insanın kullandığı ortak alanlardan bulaş yolu ile geçer (havuz, sauna gibi). Mantar ayak tabanında olabileceği gibi parmak aralarında (interdijital) olabilir. Parmak aralarında kaşıntıya bazen ağrıya sebep olabilen bu mantar türü parmak arasında oluşan yırtılma derne enfeksiyon taşıması ihtimaline karşı tedavi edilmelidir.

TIRNAK MANTARI (ONİKOMİKOZİS)

Genelde ayak tırnaklarında karşılaşılan bir hatalıktır. Tüm tırnaklarda tutulacağı gibi bazen bir ya da birkaç tırnakta tutulabilir. Tırnakta tutulma şekli tüm tırnağı ya da tırnağın belli bölgesinde de olabilir. Dermatoloji doktoru tarafından tanısı konur. Doktorun tedavi planı içerisinde hasta olan tırnak plağının temizlenmesi, tedavinin daha hızlı sonuçlanması için hastayı genelde bulunduğu ildeki podoloğa yönlendirir.

 Tırnağın etrafı ve altı ölü deri parçacıkları ile doludur. Mantar, tırnağı kalınlaştırdığı için yarattığı basınç bazen ıstırap verici olup tırnağın batmasına ve tırnak yatağı iltihaplarına neden olabilir. Özellikle diyabetli hastalarda dolaşım bozukluğuna bağlı olarak mantar rahatsızlığına karşı dikkatli olunması ve ayak bakımlarının özenle yapılması gerekmektedir.

Derya Çoban Ayak Sağlığı’nda tırnak mantarı, sağlıklı doku muhafaza edilecek şekilde podolog tarafından temizlenir. Doktorun reçete ettiği ürün kullanımı ile tedavi desteklenir. Uygulamalarımızda yaptığımız özel bakım ile tırnak mantarını çok daha kısa sürede iyileşir. Bu anlamda hasta, dermatoloji hekimi ve podolog ortak çalışması önemli bir fark yaratır.

  • Mantar, sıcak ve nemli ortamlarda üremektedir. Bazı mantar türlerinin bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır.
  • Ortak paylaşılan alanlarda (havuz, sauna vb.) kendinize ait terlik kullanın.
  • Her gün çorabınızı değiştirin. Özellikle pamuklu çoraplar tercih edin.
  • İki gün üst üste ayni ayakkabıyı giymeyin
  • Banyo sonrası ayak havlunuzla ayaklarınızı iyice kurulayın
  • Ayaklarınız çok terliyorsa Ph dengeleyici ürün kullanın.
  • Doktorunuz tarafından verilen ilaç ve ürünleri düzenli olarak kullanmaya özen gösterin.

Podolog Derya ÇOBAN

Whatsapp