Nasır Uygulamaları | Derya Çoban Ayak Sağlığı

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Nasır Uygulamaları

Nasır sıklıkla ayak şekline uygun olmayan ayakkabı seçiminden ve basış bozukluğundan meydana gelir. Her iki nedenle de ayağın sadece belli noktalarında şiddetli sürtünme ve bununla beraber ayakta baskı ve ısı artışı meydana gelir. Bu durumda dokular, artan ısıdan korunmak için kalınlaşır ve kalınlaşan bölge üzerindeki baskı arttıkça canlı dokuda derin hasarlar oluşmaya başlar. Nasır oluşan kişi artık ayakkabı kullanımı esnasında yoğun ağrı yaşamaya başlar. Derya Çoban Ayak Sağlığında probleme yönelik uygulamamızda temel prensip “Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır’’. Nasır uygulamasından sonra,Podolog tarafından uygun görülen (offloading)koruma aparatları veya ortezlerle, temizlenen bölgenin sürtünmeden korunarak tekrarlanmanın önüne geçmeye çalışılır. Derya Çoban Ayak Sağlığında, podologlarımız tarafından nasırın tekrar oluşmaması ve aynı sorunla karşılaşılmaması için gerekli bilgi ve eğitimlerde verilmektedir.

Nasır Uygulamaları Derya Çoban

NASIR NEDEN OLUŞUR?

Nasır, günümüz toplumuna özgü bir rahatsızlık değildir.  Çok eski zamanlardan beri doku hasarının var olduğunu biliyoruz. Roma kraliyet memuru Marcellus Empirikus  2000 yıl önceki yazılarında nasırdan ve sebep olduğu ağrıdan bahsetmiştir. 

Doğduğumuz günden erişkin yaşa gelinceye kadar ayakta nasır oluşumu pek gözlenmez. Daha ileri yaşlarda ayak cilt yapısındaki değişimler ve hasarların görülme sıklığı arttığı için size bir Podolog olarak nasırın oluşma nedenlerine dair daha detaylı bilgi vermek istiyorum. 

Deriye eşit olmayan yüklerin binmesi

Ayak vücudun bütün ağırlığını çeken en önemli ulaşım aracımız olduğu için yürüme ve koşma gibi eylemlerde ,kendisine birçok yük biner. Bir aktivite esnasında dengesiz binen bir yük,  artan sürtünme ve baskı, ciltte değişimlere ve hasarlara yol açar.

Sürtünmenin etkisi

Sürtünme olmadan hareket edemeyiz. Ayaklarımız üzerinde gerçekleştirdiğimiz her hareket ile yer ve ayak arasında bir sürtünme gerçekleşir.Bu sürtünme bir ısı etkisi oluşturur. Sürtünme ve baskının  daha çok olduğu yüzeyde oluşan yüksek ısı artışı nedeniyle deri, kendi savunma mekanizmasını harekete geçirir ve cilt kalınlaşmaya başlar.

Baskının etkileri

Ayağa eşit olmayan şekilde  yayılan baskı ve sürtünmenin etkilerini derideki değişimler ortaya koymaktadır.  Baskı eşit dağılmıyorsa, sürtünmede de dengesizlikler ortaya çıkar. Basıncın artığı bölgelerdeki cilt dokusunda tahribat ile başlayan süreç sonunda deride kalınlaşmaya sebep olur. 

 Ayağın kalınlaşan cilt dokusu , yüksekliği nedeni ile adeta kısır bir döngü yaratır . Yüksekliği artan,kalınlaşan doku nedeniyle sürtünme  ve baskıya daha fazla maruz kalır.Bu olumsuz durum ayakta oluşan travma etkisini ve ciltte oluşan hasarı arttırır. Bu travma esnasında doku üremesindeki artış ile daha da fazla kalınlaşır.

Kişinin artık ayağındaki ağrıyı hissetmeye başladığı bu süreçte ,yüksekliği artan ve kalınlaşan cilt yapısı sarımtırak bir renge dönüşmüştür.  Nasırlı bölgenin sürekli olarak travmaya maruz kaldığı bu kısır döngüde nasır iyice kalınlaşır, ayakkabının bir kalıp gibi görev yapmasından dolayı dışa doğru büyüme imkânı bulamaz ve canlı dokuya doğru derinleşmeye başlar. Bu aşama,kişinin fiziksel aktivitelerinde ayağında yoğun ağrı hissetiği  bir evredir.Kişi genelde bası esnasında oluşan yoğun ağrıyı hafifletmek için bası şeklini farklılaştırır ve diğer eklemlerine farlı yükler biner.

NASIR TEDAVİSİNDE DOMATES

Nasıra Domates uygulamasında hedef nasırı iyileştirmektir.Domatesin asidik yapısı ile hedef nasır oluşmuş cilt yapısını yumuşatmaktır.Halk arasında,nasırı tedavi etmek için domates bağlama yöntemi sıkça uygulanan bir yöntemdir.Kulaktan kulağa yayılan bu bilgi de çok düşük ihtimalle yüzeyel belki yeni oluşmuş nasırlarda  pozitif sonuç elde edilmiş olabilir.

Ancak derinliği fazla olan ve kronik nasırlarda bu yöntem işe yaramaz.Tam tersi deride yara açılmasına enfeksyona sebep olabilir.

Özellikle yaşlı ve diyabet hastalarında nasıra domates bağlanması derin yara oluşumu ilgangrene yol açabilir.

Podolog Derya Çoban Nasır problemine yönelik şunları söylemektedir: Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır’’ 

CİLDİYE NASIR TEDAVİSİ

Cildiye nasır uygulamasınde genellikle eczanede satılan asitli ürünler ile kriyoterapi uygulamaktadır.

Podolog Derya Çoban Nasır problemine yönelik şunları söylemektedir: Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır’’ 

Hasarlı dokunun uzaklaştırılması için uygulanan bu yöntemler dokuda derin harabiyet yaratması nedeni ile tercih edilmemesi gereken yöntemlerdir.

Asitin derin dokuda hasara neden olması bazen nasırlı bölgede enfeksiyona neden olur

NASIR AMELİYATI

Nasır ameliyatı,toplumuzda çok yaygın uygulanan bir yöntemidir.Genellikle ayağında nasır şikayeti olan kişi,çok çeşitli tedavileri uygulamıştır.Çeşitli yöntemlerden sonuç alamayan  kişi nasır şikayetinin geçmesi için son çare olarak nasır ameliyatı olur.

Nasır tedavisinde,nasır ameliyatları Dünyada uygulanmayan bir yöntemdir.Nasırlı dokunun cerrahi ile derin alınmasından sonra Dokuyu kapatmak için atılan dikişin,cilt yüzeyinde yarattığı yükseklik tekrar daha ağrılı nasır oluşumuna sebep olmaktadır.Bu nedenle nasır ameliyatı dönülmez problemin başlangıcıdır.

İLAÇSIZ NASIR TEDAVİSİ

Nasır tedavisinde ilaçsız bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler nasırın tedavisin ilaç kullanmayı istemeyen kişilerin tercih ettiği bir yöntemlerdir.Bununla birlikte riskli hasta grubundan olan yaşlılar ve diyabet hastaları ve kanser hastaları da ilaçsız nasır tedavileri tercih etmektedir.

İlaçsız nasır uygulamasınde en sık kullanılan yöntem nasırın olduğu bölgenin üstünün törpülenmesidir. Canlı dokuya zarar vermeden yumuşak hareketlerle yüksekliği azaltılan nasır kişiyi bir süreliğinede olsa rahat ettirir.

İlaçsız nasır uygulamasınde diğer uygulanan yöntem nasırın olduğu bölgeye aparatlarla baskıyı azaltarak sürtünmeden korumaktır.Baskı ve sürtünmeye maruz kalmayan nasırlı bölgede günlük yaşantıda ağrının azalması kişiyi çok rahatlatır.bununla birlikte düzenli apart kullanımında nasırın geçmesine de yardımcı olabilir.

İlaçsız nasır uygulamasıni isteyen hastaların en sık başvurduğu yöntem olan, podologlar tarafından ayak sağlığı merkezlerinde uygulanan nasır tedavi metodlarıdır.

Nasıra sebep olan en önemli faktör, ayak şekline uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Diğer önemli bir sebep ise basış bozukluğudur. Her iki sebep ile ayakta eşlik eden eklem deformasyonları da gelişebilir. Ayağın bir bölgesinde oluşan yoğun sürtünme, baskı ile ısı artışı oluşur. Doku sürtünmenin etkisi ile artan ısıdan kendini korumak için kalınlaşır. Yükselen yeni doku bir kısır döngüye sebep olur daha fazla baskıya maruz kalarak, canlı dokuda derinleşen hasar yaratmaya başlar. Nasır oluşan kişi artık ayakkabı kullanımı esnasında yoğun ağrı yaşamaya başlar. Derya Çoban Ayak Sağlığında probleme yönelik uygulamamızda temel prensip “Nasır’da öncelikle baskı ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır ”Yükselen rahatsız eden Doku uzaklaştırılmalıdır. Podolog tarafından uygun görülen (ofloading)koruma aparatları veya ortozlarla, temizlenen bölgenin sürtünmeden korunarak tekrarlanmanın önüne geçmeye çalışılır.

Derya Çoban Ayak Sağlığında, Uzman Podologumuz tarafından nasırın oluşmaması  tekrar aynı sorunla karşılaşılmaması için gerekli bilgi ve eğitimler verilmektedir.

Doğru bilinen yanlışlar.

Yaygın kanının aksine pedikür uygulaması kesinlikle bir Nasır tedavisi değildir. Normal pedikür de sıcak su ile yumuşayan ayaktaki Nasır, pedikürü yapan kişi tarafından sağlıklı doku ile birlikte temizlenebilir. Bu da nasırın daha çok yayılmasına, enfeksiyon riskine ve yaralanmalara yol açabilir. Diğer yanlış bir uygulama ise; nasır için yaygın olarak kullanılan bir yöntem eczaneden alınan asitli ürünlerdir.

Risk altındaki kişiler, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, diyabet hastaları ve dolaşım bozukluğu olan kişilerin nasır konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir. 

Detaylı bilgi için: Whatsapp / Randevu Hattı +90 532 568 91 94 ve Merkezimiz: +90 312 441 91 99 
Podoloji Derneği Başkanı Podolog Derya Çoban1534617742-nasır0.jpg
1534617749-nasır.jpg
1534664521-nasr-ve-ortoz.jpg
1534664671-nasr-ve-ortoz--3.jpg
1534664521-nasr-ve-ortoz---1.jpg
1534664797-nasr-ve-ortoz-2-1.jpg
1534664797-nasr-ve-ortoz-2-3.jpg
1534664797-nasr-ve-ortoz-2.jpg
Whatsapp