Derya Çoban Ayak Sağlığı - Siğil/Human Papilloma Virüsü (HPV)

Derya ÇOBAN

Ayak Sağlığı

Siğil/Human Papilloma Virüsü (HPV)

 

Bu virüsün nedeni bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Genel kanı bağışıklık sisteminin zayıflaması veya hormonsal değişimlerde vücutta ortaya çıkan hem ruhsal hem de fiziki değişimlerin neden olabileceği yönündedir.

Siğilin olma olasılığı gençlerde çok yüksektir. Ergenlikte örneğin hormonsal dengesizliklerden cildin dengesi bozulabilir ve böylece enfeksiyon riski yükselebilir. Öte yandan bedensel faaliyet (spor) ciltte daha fazla hasara yol açabiliyor. Burada özellikle yüzmeden sonra cildin kuruyamamasını iyi anlamak gerekir. Çok iyi kurutulmuş bir ayakta bile birazcık ıslaklık kaldığında, sıcak ve nemli ortam enfeksiyonlara davet çıkartabilir. Bu yüzden sekiz ila on iki yaş arası çocuklarda yüzme dersi sebebiyle siğil görülme oranı oldukça yüksektir. Ayağa verilen yük sebebi ile burada oluşan siğiller daha az bir yükseklik oluşturur. Herkesin genelde ellerde görülen tomurcuk yüksekliği olan siğil bilmeleri nedeni ile genelde ayakta nasır ile karıştırılabilir.

Tecrübeli bir podolog ayakta oluşan veruca plantarisi hızlı bir şekilde tanır ve uygun tedavisi için hızla hekime yönlendirme yapar.

Whatsapp